Organizator:

Zaproszenie Lubelskiej Okręgowej Rady Izby Architektów RP na Targi LUBDOM 2023

Podziel się

Zaproszenie Lubelskiej Okręgowej Rady Izby Architektów RP na Targi LUBDOM 2023

 

Szanowni Państwo,

 

Targi LUBDOM 2023 oraz towarzyszący im Lubelski Kongres Naukowy Designu i Architektury kontynuują temat EKOLOGIA W OTOCZENIU CZŁOWIEKA I PRZEMYŚLE rozpoczęty podczas Targów LUBDOM 2022. Mnogość zagadnień poruszanych wówczas w wykładach, debatach i dyskusjach oraz prezentowanych w ekspozycjach targowych okazał się na tyle obszerny, że wymagał rozwinięcia. Dlatego w obecnej edycji Targów pragniemy kontynuować rozważania, które pomogą nam wszystkim lepiej zrozumieć negatywne zmiany zachodzące w otaczającym nas środowisku i uświadomić sobie ich przyczyny. Pragniemy poszukiwać rozwiązań harmonijnie wpisujących się w środowisko naturalne dane człowiekowi.

 

Stając nad spuścizną rewolucji przemysłowej widzimy uboczne skutki spowodowane jej rozpowszechnieniem i rozrzutnością w korzystaniu ze złóż naturalnych, których zasoby na Ziemi są przecież ograniczone. W odpowiedzi odwracamy się od masowego korzystania z tych złóż ze świadomością, że ich ilość jest ograniczona.  Prace naukowców idą w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii w architekturze i budownictwie. Coraz częściej słyszymy o kresie epoki samochodów spalinowych czy ograniczeniach w stosowaniu gazu jako źródła energii w gospodarstwach domowych. A może popadamy w hipokryzję, wdrażając pomysły pozornie szanujące naturę, ale w procesie ich realizacji zużywające więcej energii niż wskazuje na to oszczędność wynikająca z ograniczeń w jej stosowaniu? Zauważmy co daje nam Ziemia jako materię, z której możemy korzystać w zgodzie z naturą. Czy stosowanie materiałów takich jak kamień, cegła lub drewno może być świadomym działaniem ekologicznym?

 

Zapraszamy do czynnego udziału w wydarzeniach targowych, panelach i konferencjach, zmierzających w stronę poszukiwania odpowiedzi na zagadnienia dotyczące ekologii w życiu człowieka. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą producentów i wykonawców prezentujących rozwiązania szanujące środowisko naturalne i pozwalające oszczędzać energię niezbędną do życia w warunkach korzystnych dla zdrowia i właściwe pojmowanego komfortu. Zachęcamy do udziału w dyskusjach o ochronie klimatu i o budownictwie stosującym materiały naturalne.

 

Pragniemy popularyzować EKOLOGIĘ W OTOCZENIU CZŁOWIEKA I PRZEMYŚLE, poszukując w niej inspiracji dla inwestorów i architektów nadających formę w realizacji ich marzeń, planów i działań.

 

 

mgr inż. arch. Kazimierz Kraczoń – architekt IARP

sekretarz Lubelskiej Okręgowej Rady Izby Architektów RP