Organizator:

Lubelska Okręgowa Rada Izby Architektów RP zaprasza na 40. edycję Targów LUBDOM

Podziel się

Lubelska Okręgowa Rada Izby Architektów RP zaprasza na 40. edycję Targów LUBDOM

 

Szanowni Państwo.

Prośbę o napisanie tekstu do katalogu targów LUBDOM 2020, przyjąłem to jako trudne wyzwanie dla architekta, którego naturalną formą wypowiedzi jest projekt, a efektem końcowym materialny obiekt, który powinien być trwały, użyteczny i piękny.

 

Prawie 40 lat pracy zawodowej uzmysłowiło mi, jak ważne jest współdziałanie oraz nauczyło szacunku dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Świadomość celu działania, możliwości i ograniczeń, zaufanie i wzajemna akceptacja różnych kompetencji i poglądów – Inwestora, Projektantów i Wykonawców – dają szansę na powstanie dobrego obiektu, a czasem nawet czegoś, co można określić mianem dzieła architektonicznego.

 

Pojęcie “TRÓJPODZIAŁ” sprawdza się nie tylko w odniesieniu do zasady prawnej społeczeństwa demokratycznego. Doskonale funkcjonuje jako przesłanie o wzajemnej współpracy, szacunku i kontroli jako metody dla osiągnięcia harmonii i uporządkowania przestrzeni, w której żyjemy, mając zarazem znaczący wpływ na jakość naszego życia.

 

Architektura zawsze była i pozostanie świadectwem poziomu materialnego, emocjonalnego i kulturowego społeczeństwa, ale przede wszystkim jego aspiracji. Przestrzenie wspólne i budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, uczelnie, urzędy, biura, sale koncertowe, świątynie – są równie ważne jak nasze mieszkania, domy i przestrzenie prywatne. Potrzebują siebie nawzajem. Przyjazna i bezpieczna przestrzeń zachęca do spotkań i uczestnictwa w życiu towarzyskim czy wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a więc służy budowaniu wspólnoty w różnorodności. Jest dobrem wspólnym, bo w niej żyjemy niezależnie od tego, czy nas uwiera i drażni czy też daje komfort i powód do dumy.

 

Targi LUBDOM 2020 są jedną z ważnych form spotkań i współpracy producentów, dystrybutorów, wykonawców, projektantów, inwestorów dla wymiany informacji, doświadczeń, innowacji i kontaktów. Życzę Państwu owocnych spotkań biznesowych, inspirujących spostrzeżeń oraz poszerzenia wiedzy z zakresu sztuki dobrego budowania.

 

Zapraszam Państwa do udziału w debacie poświęconej architekturze współczesnych obiektów użyteczności publicznej i jej roli w kształtowaniu przestrzeni dla życia społecznego, która odbędzie się w dniu 4 października br. (niedziela) w godzinach od 12:00 do 14:00, w głównej hali targowej przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie.

 

Przygotowaliśmy też dla Państwa wystawę: Obiekty użyteczności publicznej zrealizowane w ostatnim dziesięcioleciu na terenie regionu lubelskiego wg projektów autorstwa architektów – członków Lubelskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Zachęcam do jej obejrzenia podczas zwiedzania ekspozycji targowych.

 

W imieniu Lubelskiej Okręgowej Rady Izby Architektów RP

mgr inż. arch. Paweł Mierzwa – Architekt IARP